The Churche of Peace in Jawor
The Churche of Peace in Jawor
Kościół Pokoju w Jaworze pw. Ducha Świętego (niem. Friedenskirche) jest drewnianym, zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień pokoju westfalskiego, zawartego w 1648 roku. Jest jednym z trzech obiektów na Dolnym Śląsku, znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Kamień węgielny pod budowę kościoła, który jako jedyny element wykonany jest z trwałego materiału, położono w kwietniu 1654 roku. We wrześniu następnego roku mogły już odbywać się nabożeństwa. Bazylika została wybudowana według projektu Albrechta von Säbischa z zastosowaniem konstrukcji szkieletowo-ryglowej. Szkieletem nośnym kościoła są słupy i belki ustawione pod kątem prostym, które widoczne są na zewnątrz w postaci kratownicy. Budowla powstała z materiałów nietrwałych, drewna, słomy i gliny. Ma klasyczny halowy plan, trójnawowy, bez nawy poprzecznej. Prostą bryłę urozmaicają klatki schodowe prowadzące do lóż i zakrystia.
Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza, a szczególnie ołtarz, ambona i chrzcielnica. Po stronie północnej i południowej wzniesione są po cztery kondygnacje empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament. Główne loże umieszczone po obu stronach ołtarza, z jednej strony zajmowała rodzina Hochbergów, a z drugiej rodzina Schweinitzów. Na całej przestrzeni znajdują się obrazy, których jest ponad 200, a większość z nich wyszła spod ręki mistrza Flegela z Kowar lub jego czeladników.
Każdego roku od maja do września w Jaworze organizowane są Koncerty Pokoju, które odbywają się w zabytkowych wnętrzach kościoła. Kameralna muzyka w wykonaniu artystów z Polski, Czech i Niemiec, oraz miejsce, gdzie koncerty się odbywają, stwarzają szczególny klimat.
Kościół Pokoju w Jaworze oraz w Świdnicy miały przetrwać najwyżej kilka lat, a stoją już 350 i są największe w Europie świątyniami zbudowanymi z drewna, gliny, piasku i słomy. Po latach zapomnienia i zaniedbania, dziś odnowione znowu służą wiernym.