Pałac Krobielowice

Adres:

Pałac Krobielowice
Krobielowice 21, 55-080 Kąty Wrocławskie
tel. +48 71 316 66 48, +48 71 316 61 14
e-mail: info@palackrobielowice.com
www.palackrobielowice.com

Czynne:

Pałac jest czynny cały rok i udostępniony pod zwiedzanie.

Z

Oferta:

W obiekcie znajduje się hotel i restauracja, a na przylegających do niego terenach pole golfowe. Organizujemy konferencje, imprezy okolicznościowe i plenerowe.

Pałac Krobielowice

Krobielowice – kiedyś nazywane Krieblowitz to mała wieś leżąca ok. 20 km od Wrocławia, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1321 r. z okazji nadania Creblewicz rycerzowi Tyczce ze Sterczy przez wrocławskiego księcia Henryka VI Piastowicza. Pierwotna budowla była ufortyfikowanym dworem i powstała w XIV w., gdy miejscowość należała do rodu von Sitten. Następnie, wieś przeszła w ręce klasztoru minorytów, a od 1529 r. majątki zostały przejęte przez klasztor premonstratensów, którzy to właśnie wybudowali pałac, powiększając dwór o 3 skrzydła w stylu renesansowym. Znacznie później po stronie południowej wybudowano fasadę oraz dobudowano 3 wieże w stylu barokowym. W XIX w., pałac stał się własnością feldmarszałka pruskiego Gebharta Leberechta von Blüchera, który otrzymał go od króla Fryderyka Wilhelma III wraz z licznymi dobrami w okolicach Wrocławia w uznaniu jego zasług dla narodu oraz osiągnięć w walce o wolność oraz ostatecznym pokonaniu Napoleona pod Waterloo. Niedługo potem, 12.08.1819 r., Blücher zmarł w swoim pałacu. Śmierć była wynikiem obrażeń, jakie odniósł po upadku z konia. W pogrzebie wziął udział król Fryderyk Wilhelm III z synami, ponieważ był to akurat czas corocznych jesiennych manewrów armii pruskiej. Blücher został pochowany w kościele katolickim (pomimo tego, iż był ewangelikiem) w Wojtkowicach – małej wsi niedaleko Krobielowic. Ostatecznym miejscem pochówku miało być wzgórze sosnowe, znajdujące się tuż za Krobielowicami, które feldmarszałek szczególnie sobie upodobał (i na którym po wielu trudach wybudowano w latach 1846-1853 mauzoleum i złożono w nim szczątki feldmarszałka). Pałac pozostał w rękach rodziny Blücherów aż do 1945 r. W okresie powojennym, od chwili włączenia Śląska do państwa polskiego koleje jego losu były różne. Przez pewien czas działało w pałacu przedszkole. W późnych latach 60-tych urządzono w nim mieszkania dla pracowników PGR, którzy w latach 70-tych zostali przeniesieni do nowych bloków. Opuszczony pałac zaczął popadać w ruinę. Obecny właściciel, Nowozelandczyk, jako mały chłopiec dostał zdjęcie i rysunek pałacu wykonane przez swoją cioteczną babcię, która jako młoda kobieta w czasie I wojny światowej odwiedziła pałac. Ponieważ jest spokrewniony z rodziną Blücherów zdecydował się na przyjazd do Polski, by zobaczyć jak wygląda w rzeczywistości to, co pamiętał ze zdjęcia. Pałac znajdował się w znacznie gorszym stanie niż przypuszczał, mimo to postanowił go kupić. Jego odbudowa zajęła więcej czasu niż planowano. Trwała ona od 1992 do 1996 r. Obecnie znajduje się tu hotel i restauracja, a na przyległych terenach jest pole golfowe.

Hotel mieszczący się w Pałacu Krobielowice dysponuje pokojami jedno-, dwu- i trzyosobowymi o różnym standardzie. W obiekcie istnieje możliwość organizacji imprez okolicznościowych, m.in.: Sylwestra, wigilii, urodzin, wesel, komunii, chrzcin. Istnieje również możliwość zorganizowania u nas imprez plenerowych na otaczającym Pałac zielonym terenie. Na terenie obiektu znajduje się 9-cio dołkowe pole golfowe z driving range (strzelnicą do ćwiczeń).