Pałac Łomnica

Pałac Łomnica, ul. Karpnicka 3,
Łomnica, 58-508 Jelenia Góra

+48 75 71 304 60
+48 797 661 735

Pałac w Łomnicy

Pałac w Łomnicy, stojący obok mniejszy pałac zwany Domem Wdowy i zabudowania folwarczne obrazują, jak wyglądało szlacheckie dominium, czyli majątek należący w całości do pana feudalnego.

Mimo że feudalizm odszedł w niepamięć w XIX w., majątki szlacheckie na Śląsku nadal istniały, tyle że w zmienionej formule. W Łomnicy dominium też dostosowywało się do zmieniających się warunków ekonomicznych. Wciąż można poczuć tutaj klimat dawnego gospodarstwa rolnego, aczkolwiek w starej stajni jest restauracja, w spichlerzu można obejrzeć wystawę starych sprzętów rolniczych, a obok uruchomiono pokazową kuchnię dworską i sklep z pamiątkami regionalnymi, m.in. tkaninami ze lnu, zwanego dawniej śląskim złotem. Wnętrza udostępnianego do zwiedzania pałacu urządzono tak, jak w czasach, gdy należał do kupców bławatnych, czyli handlujących tkaninami lnianymi, z produkcji których słynęła Jelenia Góra i okolice. Eksportowano je nawet do Ameryki.

Kształt dominium w Łomnicy to głównie zasługa baronówny Elisabeth von Küster. Zrujnowany pałac podniesiony został z ruin i jest w nim obecnie jedyne w swoim rodzaju muzeum. To okazała barokowa, trójkondygnacyjna budowla, z narożnymi ryzalitami od południa, z kolumnowym portalem balkonowym. Pałac zaprojektowany został najprawdopodobniej przez Martina Frantza, który zaprojektował też m.in. kościół Łaski w Jeleniej Górze.
W 1738 r. pałac kupił jeleniogórski kupiec Christian Mentzel, który pozostawił go w spadku synowi, Christianowi Gottfriedowi Mentzelowi. Przy pałacu założono wówczas park przypałacowy. W 1811 r. przeszedł w ręce kupca Johanna Georga Flacha. W 1835 r. posiadłość kupił Carl Gustav Ernst von Küster, pruski poseł na dworze sycylijskim.

Przed 1945 r. dominium łomnickie składało się z barokowego pałacu, Domu Wdowy, parku, ok. 300 ha ziemi, cegielni, tartaku, gorzelni, młyna, mleczarni i sklepu w Jeleniej Górze. Obecnie utrzymuje się jedynie z turystyki. Dla osób niepełnosprawnych dostępne są restauracja w Domu Wdowy oraz sklep i restauracja w dawnym folwarku.

Anna Kurek-Perzyńska