Zamek Chojnik
Zamek Chojnik
Sobieszów, 58-570 Jelenia Góra
+48 75 755 63 94
+48 501 777 994
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik to przykład śląskiej warowni z okresu średniowiecza, ulepszonej w renesansie. Od kilkuset lat jest jedną z największych atrakcji Karkonoszy.
Zamek spłonął od uderzenia pioruna i opustoszał. Jego właściciele, Schaffgotschowie, przenieśli się ostatecznie do Cieplic, gdzie zbudowali imponujący, robiący do dziś wrażenie pałac. Jak chce legenda, w zamku pozostała jedynie Kunegunda, która była ponoć córką jego właściciela. Starało się o jej rękę wielu konkurentów, ale żaden nie miał szans. Była nie tyko piękna, ale i zła. Ojciec miał nadzieję, że zamążpójście ją odmieni. Ona zaś zapowiedziała, że odda swą rękę tylko temu, kto objedzie w pełnej zbroi na koniu koronę murów zamku. Rycerze spadali w przepaść jeden po drugim. Wtem pojawił się rycerz, który wpadł jej w oko. Chciała oddać mu rękę bez konieczności odbycia próby, lecz ten wsiadł na konia, okrążył na nim mury zamku, po czym… odjechał. Pokazał, co myśli o złej dziewczynie. Ta w końcu zrozumiała swe niewłaściwe postępowanie i rzuciła się w przepaść z zamkowej wieży.
W rzeczywistości początki zamku giną w mrokach dziejów. Jedni autorzy twierdzą, że wzniesiony został ok. 1260 r. za panowania piastowskiego księcia legnickiego Bolesława Rogatki, a inni, że powstał w 1292 r. za sprawą piastowskiego księcia Bolka I Surowego. Pewne jest, że zamek górny, murowany, wzniósł w latach 1353-1364 piastowski książę Bolko II Mały. W 1393 r. jako pana na zamku Chojnik wymienia się rycerza dworu księżnej Agnieszki, Gotsche Schoffa z Kamienicy, protoplastę świetnego śląskiego rodu, Schaffgotschów. Był w jego rękach aż do 1945 r., aczkolwiek z przerwą. Po aresztowaniu i straceniu w 1635 r. Hansa Ulricha Schaffgotscha (ur. 1595 r. – zm. 1635 r.), jego majątek skonfiskowano. Zamek wrócił do Schaffgotschów w 1649 r.
W XV w. poniżej zamku górnego wzniesiono zespolony z nim zamek dolny, na dziedzińcu którego zbudowano m.in. wieżę głodową służącą jako więzienie. Na środku dziedzińca stanął istniejący wciąż pręgierz.
Do zamku Chojnik prowadzą liczne szlaki turystyczne. W pobliżu warto obejrzeć m.in. zabytki Cieplic, ufundowaną przez hrabiów Schaffgotsch kaplicę św. Anny na stoku Grabowca i ekspozycje w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Anna Kurek-Perzyńska