Zamek Czocha
Zamek Czocha
W zamku Czocha znajdziecie wszystko, czego zwykle oczekuje się od starego zamczyska: legendy, tajne przejścia, historyczne wyposażenie i górującą nad okolicą wieżę.
Oprócz tajnych przejść ukrytych w boazeriach i meblach, zwiedzający mogą zobaczyć skarbiec, oryginalne kominki, witraże, podziemia i sypialnię z imponującym łożem dawnego właściciela zamku. To potężny obiekt, góruje nad skalnym cyplem w zakolu Jeziora Leśniańskiego utworzonego na rzece Kwisie. Składa się z zamku górnego i dwudzielnego podzamcza. W obecnym kształcie powstał w XX w., ale ma średniowieczny rodowód. Pierwotnie, w XIII w., stał tutaj obiekt warowny złożony z wieży mieszkalnej, donżonu i murów obronnych. Kolejni właściciele rozbudowywali go i przebudowywali. Ostatecznie za ogromną kwotę 1,5 miliona marek stał się w 1909 r. własnością Ernsta Gütschowa, drezdeńskiego przedsiębiorcy. On to zlecił jego przebudowę, w efekcie której otrzymał obecny wygląd. Była to jego prywatna rezydencja. W obawie przed nadciągającą armią radziecką postanowił schronić się w Dreźnie, gdzie zginął podczas nalotu bombowego. Po II wojnie światowej zamek został zaadaptowało go wojskowy ośrodek wypoczynkowy. Wystąpił m.in. w znakomitej komedii wojennej „Gdzie jest generał?” Obecnie jest udostępniany do zwiedzania.
Do zamku prowadzą dwa kamienne, arkadowe mosty. W południowo-zachodniej części zamku jest dziedziniec wewnętrzny, na którym znajduje się głęboka średniowieczna studnia. Przewodnicy opowiadają przy niej legendę, jak to kończyły w niej niewierne żony panów zamku. Z kolei w południowo-zachodnim narożu zamku zachował się cylindryczny donżon z przełomu XIII i XIV w.
W pobliżu warto zwiedzić zwłaszcza uzdrowisko Świeradów-Zdrój ze wspaniałą zabytkową halą spacerową.
Anna Kurek-Perzyńska