Zamek Grodno
Zamek Grodno, Wzgórze Zamkowe
58–321 Zagórze Śląskie
+48 74 845 33 60
+48 723 973 354
Zamek Grodno
Zamek Grodno to wspaniała średniowieczna warownia, rozbudowywana i upiększana przez kilka kolejnych wieków. Już w XIX w. zaczęto udostępniać go turystom. Na pocz. XX w. do jednej z sal wstawiono autentyczny ludzki szkielet i zaczęto opowiadać historię o wiarołomnej córce kasztelana, którą ojciec kazał zamurować na karę żywcem (obecny szkielet jest jednym z kolei, bo poprzednie uległy zniszczeniu). Inna legenda mówi o żonie kasztelana zamku, która po stracie męża rzuciła się w przepaść i odtąd jako biała dama straszy, snując się nocami po murach zamku.
Rodowód zamku sięga 1198 r. Najprawdopodobniej to wówczas na szczycie góry China (450 m n.p.m.) powstał na polecenie księcia piastowskiego Bolesława I Wysokiego gród pełniący rolę strażnicy granicznej. Pod koniec XIII w. książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy wzniósł w tym miejscu zamek, przy czym nie wiadomo, czy powstał wówczas zupełnie nowy obiekt miejscu wcześniej tutaj stojącego, czy ten wcześniejszy zmodernizowano. Jego wnuk, Bolko II Mały, zamek rozbudował. Po jej śmierci księstwo trafiło do Korony Czeskiej, a zamek Grodno wydzierżawiano. W renesansie został przebudowany. Po zakończeniu trzeciego, ostatniego etapu prac (lata 1568-1587) uchodził za jedną z najokazalszych rezydencji na Śląsku.
W 1602 r. zamek sprzedano. Podczas wojny 30-letniej (XVII w.) został częściowo zniszczony i splądrowany. Na pewien czas opustoszał. W 2. połowie XVIII w. był w złym stanie, co dowodzi, że właściciele w niego nie inwestowali. W 1774 r. siedzibę rodową przeniesiono do Dziećmorowic, jedynie budynek bramny nadal zamieszkiwała służba dworska. W 1789 r. uległy zawaleniu m.in. fragmenty murów obwodowych i zachodnie skrzydło mieszkalne zamku górnego. Zamek zaczęto ratować w poł. XIX w. Przystosowany został do ruchu turystycznego. Zakrojone na dużą skalę prace przeprowadzono w latach 1904-1905. Wyremontowano m.in. portale. Wtedy to umieszczono w zamku „szkielet kasztelanki”.
W zamku można skorzystać m.in. z gościńca, w którym znajdują się bufet i toaleta z bieżącą wodą. Pod zamkiem znajduje się zalew, a przy nim obiekt z ogromnym akwarium ryb słodkowodnych. Warto zwiedzić pobliski Walim, urokliwe górskie miasteczko o tradycjach tkackich. W pobliżu znajdują się też drążone w górach na polecenie Hitlera podziemia w Rzeczce i Osówce, drążone na polecenie władz III Rzeszy. Prace te prowadzono pod kryptonimem „Riese”, czyli „Olbrzym”.
Anna Kurek-Perzyńska