Zamek Grodziec

Zamek Grodziec
Grodziec 111, 59-516 Zagrodno

+48 504 051 022
+48 537 850 450

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec stoi na powulkanicznej górze (389 m n.p.m.). Jest to tzw. zamek turniejowy dlatego palatium usytuowano względem dziedzińca w ten sposób, by można było z niego obserwować rycerskie zmagania.

Pierwotnie w miejscu zamku znajdował się gród, o czym wiemy ze wzmianki z 1175 r. w bulli papieża Hadriana IV. Pisze on o jego przekształceniu w kasztelanię. Zamek rozbudował w latach 1296-1301 książę świdnicko-jaworski Bolko I z dynastii Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii.

W latach 1522-1524 książę piastowski Fryderyk II przekształcił zamek w jedną z najpiękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. W XVI w., w ramach modernizacji fortyfikacji wymuszonej trwogą turecką, wzniesiono bastiony. W kolejnym wieku zbudowano nową wieżę i most zwodzony. W 1646 r., podczas wojny 30-letniej, wojska cesarskie obróciły zamek w ruinę. Odbudowany został dopiero w XIX w. przez hrabiego Hochberga, który kupił go w 1800 r. Podczas wojen napoleońskich Francuzi spalili jego wyposażenie w zamku, a potem od rozpalonego przez nich ogniska spłonął też dach palatium. W 1822 r. hrabia Hochberg ponownie odbudował zamek. Otwarto w nim restaurację. Zamek przechodził jeszcze kilka razy z rąk do rąk, aż w 1899 r. kupił go baron von Dirksen i zlecił przeprowadzenie zakrojonych na wielką skalę prac konserwatorskich, restauratorskich i rekonstrukcyjnych. Ich wynik jest imponujący, aczkolwiek zamek otrzymał w ich wyniku nieco wyidealizowany „średniowieczny”. Został udostępniony zwiedzającym. Właściciel mieszkał w pałacu u stóp góry zamkowej.

W 1945 r. do zamku wdarli się żołnierze radzieccy. Został przez nich ograbiony, a potem podpalony. Spłonął dach palatium. Prace zabezpieczające rozpoczęto w 1959 r. Trwają do dziś. Pod sam zamek można dojechać samochodem, dzięki czemu osoby niepełnosprawne mogą zwiedzić dziedziniec i skorzystać z punktu gastronomicznego. W pobliżu warto zatrzymać się na dłużej zwłaszcza w Złotoryi i Lwówku Śląskim. W Złotoryi można zwiedzić dawną kopalnię złota, a w Lwówku Śląskim ratusz z salą rajców i lochem głodowym.

Anna Kurek-Perzyńska