Zamek Roztoka

Zamek Roztoka
ul. Zamkowa 3, 58-173 Roztoka

+48 669 643 947

Zamek Roztoka

Zamkiem nazywany jest pałac w Roztoce z powodu otaczającej go fosy i dlatego,że pierwotnie faktycznie stał w tym miejscu zamek nawodny. Był też przez wieki związany z zamkiem Książ. Oba te obiekty były przez wieki własnością rodu von Hochberg.

Zamek nawodny przebudowano na renesansowy dwór, a w 1720 r. w wyniku kolejnej przebudowy przekształcony został w barokowy pałac, ale ostateczny, obecny neorenesansowy kostium, nadano mu jeszcze później – w 1870 r. Jest to obiekt czteroskrzydłowy z wewnętrznym dziedzińcem, z okazałą wieżą usytuowaną w skrzydle zachodnim. Nad zewnętrznym portalem południowym znajdują się kartusze herbowe. Identyczny portal widoczny jest w elewacji północnej. Do pałacu prowadzą kamienne mosty, przerzucone nad fosą. Wewnątrz zachowały się m.in. barokowe komnaty. Ciąg reprezentacyjnych pomieszczeń usytuowany jest na drugiej kondygnacji.

Do pałacu przylega rozległy park, w którym zachował się renesansowy porta, który trafił w to miejsce w XIX w. Pierwotnie zdobił on jedną z kamienic w Legnicy. Od północy i wschodu sąsiadują z pałacem zabudowania folwarczne, a od południowego-zachodu – neoromański kościół pw. św. Stanisława.

Hochbergowie z Roztoki podejmowali w swym pałacu nawet koronowane głowy. Np. w 1875 r. przybył tutaj następca tronu Prus, Fryderyk, późniejszy cesarz i król Prus, Fryderyk III. O pozycji właścicieli pałacu w Roztoce świadczy też udział w 1926 r. księcia Augusta von Hohenzollern w pogrzebie Hansa Heinricha XIV Bolka von Hochberg.

Pałac jest własnością prywatną, ale można go zwiedzać. W okolicy warto zwiedzić m.in. bazylikę mniejszą w Strzegomiu, będącą wspaniałym przykładem gotyku rycerskiego. To monumentalna budowla, widoczna z daleka. Z kolei ołtarzu ogromnej barokowej bazyliki w Krzeszowie, wzniesionej jako pomnik wiary katolickiej, eksponowana jest najstarsza ikona maryjna w Polsce. O tym, jak wielkim bogactwem architektonicznym może poszczycić się ten region, można przekonać się w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach.

Anna Kurek-Perzyńska