Zamek Sarny
Fundacja Odbudowy Dworu Sarny
Ścinawka Górna 40e
57-410 Ścinawka Górna
+48 74 814 34 16
Zamek Sarny
Zamek Sarny wzniesiony został w miejscu naturalnie obronnym – na skarpie górującej nad doliną Ścinawki. W latach 1661-1738 otrzymał barokowy kostium, ale ma znacznie starszą metrykę.
W XV w. wzniesiono w tym miejscu skromny dwór, który kolejni właściciele rozbudowywali. W 1590 r. powstał dwór renesansowy, a obok niego m.in. okazały spichlerz.
Obecny, barokowy wygląd, zamek zyskał dzięki rodzinie von Götzen. Stał się wówczas ich główną siedzibą. Powstała w nim m.in. kaplica, która otrzymała wezwanie św. Jana, jako że imię to miało dla Götzenów szczególne znaczenie. Pierworodny syn zawsze otrzymywał je na chrzcie. Kaplica zachowała się do dziś, aczkolwiek bez ołtarza. Zdobią ją wysokiej klasy artystycznej iluzjonistyczne malowidła autorstwa Jana Franciszka Hoffmanna z Kłodzka, datowane na 1738 r.
Za pałacem, wokół majdanu gospodarczego, znajduje się okazały folwark z ok. 1820 r., w skład którego wchodzą obory, stajnie, magazyn i wozownie.
W 1875 r. zamek kupił radca handlowy Schneider z Jugowic, który przekazał go swemu synowi. Do 1945 r. władał nim profesor Poppler. Tuż po II wojnie światowej wkroczyli do niego Sowieci, zaczęły się rabunki. Po wojnie cały kompleks użytkował PGR. Po jego rozwiązaniu, próbowano zamek sprzedać, był nim zainteresowany m.in. książę Karol, obecny król Wielkiej Brytanii, ale z transakcji nic nie wyszło. Ostatecznie trafił w prywatne ręce. Jest sukcesywnie remontowany. Dla osób niepełnosprawnych dostępne są dziedziniec i dawna kaplica.
W pobliżu znajdują się Wambierzyce zwane dolnośląską Jerozolimą. Można zwiedzić tam bazylikę, kalwarię i ruchomą szopkę. Niedaleko jest stąd też w Góry Stołowe, do Czech, Nowej Rudy oraz do Bożkowa, w centrum którego stoi olśniewający dawniej pałac właścicieli okolicznych kopalń węgla.
Anna Kurek-Perzyńska