Zamek Wleń (Lenno)
Zamek Wleń (Lenno)
Zamek Lenno, 59-610 Wleń
+48 883 127 097
Zamek Wleń (Lenno)
Zamek Lenno wznosi się na górującej nad Wleniem Górze Zamkowej. Był ulubioną rezydencją św. Jadwigi Śląskiej, patronki Śląska, żony księcia Henryka I Brodatego (ur. ok. 1168 r. – zm. 19.03.1238 r.), jednego z najwybitniejszych Piastów w okresie rozbicia dzielnicowego, dążącego do zjednoczenia Polski.
Już ok. 1160 r. wniesiono na Górze Zamkowej murowaną budowlę określaną mianem „domu romańskiego’, uważaną za najstarszy budynek o charakterze świeckim na Śląsku. Tym samym zamek Lenno jest jednym z najstarszych zamków w Polsce. W XIII w. był własnością księcia Bolesława II, nie bez przyczyny zwanego Rogatką. Po tym, jak wszedł w spór z biskupem wrocławskim Tomaszem, porwał go samej bieliźnie i uwięził w wieży zamku Lenno. Porwał też księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa, swego bratanka. Jego też uwięził w zamku Lenno, aby wymusić na nim odstąpienie części księstwa wrocławskiego.
Zamek rozbudował książę świdnicko-jaworski Bolko II Mały. Stanowił jeden z ogniw umocnień granicznych księstwa. Po śmierci księcia, wdowa po nim, Agnieszka, oddała zamek w lenno rycerzowi von Zedlitz. Był odtąd w prywatnych rękach.
W XV w. wzniesiono nową wieżę ostatecznej obrony, zachowaną w sporej mierze do dziś. Zbudowano też kolejny budynek. Zamek był tak dobrze ufortyfikowany, że nie zdołali zdobyć go husyci. Przez jakiś czas był gniazdem rycerzy-rabusiów. Niszczał. W 1567 r. był już w katastrofalnym stanie. Stał się wtedy własnością Sebastiana von Zedlitz, który zamek odbudował, znacznie go powiększając. Zniszczony został podczas wojny 30-letniej, w 1646 r. Po jej zakończeniu stał się własnością Adama von Kaulhaus, który go nie odbudował. Zbudował poniżej zamku pałac i zamieszkał w nim. Zamek pozostał trwałą ruiną.
W pobliskim Wleniu warto obejrzeć m.in., stojący przed ratuszem pomnik gołębiarki. Ufundowany został w 1914 r. z okazji 700-lecia miasta. Przypomina, że Wleń słynął dawniej z targów gołębi. W pobliżu rzeki znajduje się dawne sanatorium balneologiczne sióstr elżbietanek, przy którym stoi kapliczka z tufu wulkanicznego, który podarował siostrom pan zamku Książ, Hans Heinrich XVII von Hochberg.
Anna Kurek-Perzyńska