Zamek Grodziec

Pierwszy obiekt turystyczny w Europie

Zamek Grodziec
Grodziec 111, 59-516 Zagrodno

+48 504 051 022
+48 537 850 450

Zamek Grodziec

Góra Zamkowa, na której wznosi się zamek Grodziec, to dawny wulkan. Charakterystyczna stożkowa sylwetka widoczna jest nawet z okolic oddalonej o około 30 km Legnicy. Wraz Ostrzycą i Wilczą Górą jest wizytówką Krainy Wygasłych Wulkanów, która ma status Światowego Geoparku UNESCO. Położenie Góry Zamkowej od zarania dziejów czyniło ją miejscem idealnym do postawienia budowli obronnej i obserwacyjnej. Stożek był trudnym miejscem do zdobycia, a brak drzew powodował, że zbliżającego się wroga można było dostrzec z dużej odległości.

Pierwsze wzmianki o grodzie na osamotnionej górze pochodzą z XII wieku. Za sprawą rodu Piastów, a w szczególności księcia Fryderyka I, zamek stał się ważnym miejscem na mapie Śląska. Przebudowano go na wzór rodowej siedziby Piastów w Legnicy. Była to prawdziwa perła wśród gotycko-renesansowych rezydencji. Rozwój warowni trwał aż do wojny trzydziestoletniej (1618–1648). Wtedy zdobyły ją wojska księcia Albrechta Wallensteina, które dokonały ogromnych zniszczeń. Zamku nie udało się przywrócić do dawnego stanu mimo prób odbudowy. Sukcesywnie popadł w ruinę aż po początku XIX wieku. Wtedy majątek w Grodźcu – wsi, która wzięła nazwę od dawnego grodu rafił w ręce rodu von Hochbergów. Nie podjęli się jednak odbudowy zamku, a za swoją rezydencję obrali pałac położony poniżej ruin.

W czasach rodzącej się turystyki w XIX wieku pozostałości dawnej piastowskiej warowni stały się miejscem odwiedzanym przez gości. Taki stan rzeczy trwał aż do początku XX wieku. Majątek znajdował się w rękach rodu von Dirksenów. Zlecili oni architektowi Bodo Ebhardowi przeprowadzenie prac rekonstrukcyjnych, których efekty widoczne są do dzisiaj. Połączył on dawne ruiny z wzniesionymi na nowo fragmentami zamku.

Do wybuchu II wojny światowej była to bardzo popularna atrakcja turystyczna. Po 1945 roku zamek kolejny raz w historii popadł w ruinę. Podejmowano liczne próby zaadaptowania jego wnętrz. Przez krótki czas służył nawet Teatrowi Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Obecnie, pod kuratelą Gminy Zagrodno, jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków tego zakątka Dolnego Śląska. Organizowane są na nim liczne turnieje rycerskie nawiązujące do dawnych tradycji piastowskich. Z wieży zamkowej roztacza jedna z najpiękniejszych panoram Pogórza Kaczawskiego, Gór Kaczawskich i Karkonoszy.

Mikołaj Gospodarek