Zamek Kliczków

Francuski elegant

Zamek Kliczków
Kliczków 8, 59-724 Osiecznica

+48 757 34 07 00

Zamek Kliczków

Na skraju Borów Dolnośląskich, około 15 km na północny zachód od Bolesławca, stoi zamek Kliczków. Jego dzieje sięgają zamierzchłych czasów, kiedy w końcu XIII wieku państwem świdnicko-jaworskim władał książę Bolko Surowy. Budowa zamku miała wzmocnić ochronę granicy przed atakami z Czech. Pierwsze wzmianki historyczne mówią o istnieniu na prawym brzegu Kwisy strażnicy wzniesionej z kamienia i drewna. Na przestrzeni wieków zamek tracił cechy obronne i był sukcesywnie przekształcany w dostojną rezydencję. Obecnie z jego architektury można wyczytać dzieje Śląska, a także historię zmieniających się trendów w architekturze. W bryle widać elementy francuskiego i włoskiego renesansu, niemieckiego manieryzmu, a także surowego angielskiego gotyku.

W historii budowli zapisały się takie rody jak: von Promnitzowie, von Rechenbergowie czy von Schellendorfowie. W posiadanie rodu Solmsów-Baruthów zamek wszedł w 1767 roku i pozostał w ich rękach aż do końca II wojny światowej. Kluczowa rozbudowa miała miejsce pod koniec XIX wieku. Inicjatorem tej modernizacji był Fryderyk zu Solms-Baruth, który marzył o przekształceniu rodowej siedziby w rezydencję na kształt tych znad francuskiej Loary.

Posiadłość otoczona jest parkiem w stylu angielskim zaprojektowanym przez Edwarda Petzolda. Poza rodzinnym mauzoleum na jego terenie znajduje się również cmentarz dla koni, który obecnie jest osobliwością na skalę Polski. Do wybuchu II wojny światowej zamek przyciągał liczne grono niemieckiej arystokracji. W 1944 roku, po nieudanym zamachu na Hitlera, w którym miał też brać udział Fryderyk zu Solms-Baruth, właściciele zostali aresztowani. Sporą część ich majątku przejęli naziści, a obrazu zniszczenia dopełnili żołnierze Armii Czerwonej.

Po 1945 roku budowla trafiła w ręce miejscowego nadleśnictwa, a później wojska. Nieudane próby remontu podjęto w latach 70. XX wieku. Dopiero na początku XXI wieku udało się przywrócić dawną świetność zamku. W jego wnętrzach powstał hotel, SPA, centrum konferencyjne oraz restauracja. Meandry historii tego miejsca można poznać w trakcie zwiedzania z przewodnikiem.

Mikołaj Gospodarek