Zamek Książęcy w Oleśnicy

Adres:

Zamek Książęcy w Oleśnicy, ul. Zamkowa 4,
56-400 Oleśnica, tel. +48 71 738 20 92
e-mail: biuro@zamek-olesnica.pl
www.zamek-olesnica.pl

Czynne:

Zamek czynny cały rok. Zwiedzanie z przewodnikiem od 01 VI do 30 IX w soboty i niedziele o 11.00 i 14.00 oraz w każdy inny dzień po wcześniejszym uzgodnieniu.

Z

Oferta:

Konferencje, noclegi, możliwość wykupienia posiłków, wesela, uroczystości rodzinne, wydarzenia artystyczne.

Zamek Książęcy w Oleśnicy

Najcenniejszy i najbardziej okazały zabytek Oleśnicy, a także jeden z najcenniejszych na Dolnym Śląsku. Zbudowany w XIV wieku i usytuowany w południowo-zachodniej części fortyfikacji miejskich. Wcześniej, być może przed 1238 roku istniał tu książęcy gród, w 1245 roku natomiast powstała kasztelania. Do 1492 roku księstwo oleśnickie należało do Piastów Śląskich, a po śmierci Konrada IX Białego ( Młodszego ) Zamek przeszedł w 1495 roku we władanie księcia ziębickiego, Henryka I, potem księcia Jana, synów króla czeskiego Jerzego z Podiebradów. Od roku 1647 Zamkiem zarządzały książęce rodziny z rodu von Wirttenberg-Weiltigen ( Oels ), potem von Braunschweig ( książęta Bruszwiccy ). W 1884 roku Zamek staje się tronowym lennem monarchii pruskiej i rezydencją każdorazowego następcy tronu pruskiego, a od 1926 roku, po wielu pertraktacjach – prywatną własnością rodziny von Hohenzollern.
Zamek integralnie związany jest z Oleśnicą – miastem wież i róż – położoną na starym szlaku bursztynowym i stanowiącym znakomitą bazę wypadową do położonego w odległości 30 km Wrocławia.