Wehikuły czasu

Stojąc pośrodku wiekowych murów, z których niektóre swą młodość zostawiły w średniowieczu, z łatwością możemy wsiąść do wehikułu czasu i wybrać się w podróż, która dotknie najbarwniejszych zakątków naszej wyobraźni.

Zamki i pałace – wehikuły czasu

Większość kamieni i cegieł, które najpierw ułożono, a następnie burzono, palono czy przekładano, jest żywym świadectwem zmienności czasów i obyczajów. Śledząc dzieje wybranych przez nas dolnośląskich zamków i pałaców, nietrudno zauważyć, że większość z nich oprawiono w niemal identyczne historyczne ramy. Wzniesione przez jednego z Piastów (zamki) lub bogatych niemieckich właścicieli (pałace), następnie sprzedawane, darowane, atakowane i łupione, najczęściej nie sprostały swojemu warownemu czy reprezentacyjnemu przeznaczeniu i popadły w ruinę. Łączą je ze sobą nawet osoby architektów, którzy podjęli próbę odbudowy niektórych! Mimo wspólnych genów każda z budowli zachowała jednak swoją odrębną charakterystykę, a już na pewno ubrała się w swój wyjątkowy klimat.

Przez epoki wiodą nas ludzie

Przez epoki wiodą nas przede wszystkim ludzie – ci najdawniejsi pozostają żywi w przekazach na granicy historii i legendy. Inni, poprzez swoje dzieła, są wciąż obecni i dają nam świadectwo swej niezwykłości. Wreszcie ci współcześni, podejmujący ogromny trud podniesienia materialnej i duchowej kultury Dolnego Śląska w czasach z wolna rodzącej się, po tylu latach zawirowań, stabilizacji. Oni to zwracają się ku przeszłości w najróżniejszych działaniach kulturalnych, począwszy od spektakularnych rekonstrukcji bitew, po prozaiczne odtwarzanie kuchennych przepisów. Paradoksalnie wpływają w ten sposób dobitnie na przyszłość, kształtując poprzez swoje zabiegi zupełnie nowe wzorce. Podczas wędrówki dolnośląskim odcinkiem Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców będziemy patrzeć na te same mury, co nasi przodkowie, odpoczniemy pośród tej samej zieleni, co dawni rycerze, być może skosztujemy tych samych potraw. Bogatsi o doświadczenia minionych epok, mamy szansę odbyć fascynującą podróż w czasie i przestrzeni, ale też wyciągnąć z niej cenną naukę na przyszłość.

Mapa motocyklowa – Dolny Śląsk
Europejskim Szlakiem Zamków i Pałaców

Prezentowana trasa to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Na 850 km szlaku położonych jest 16 fantastycznych obiektów zamkowych i pałacowych. Po drodze można jeszcze odwiedzić 30 kolejnych starannie wyselekcjonowanych miejsc. Atrakcji więc nie zabraknie! Zamki oprócz długiej, czasem prawie 1000 letniej historii, przepięknych, widokowych lokalizacji w enklawach nieskażonej przyrody, zapraszają na rozkosze podniebienia. W części obiektów można też przenocować. Życie kulturalne tutaj kwitnie, łatwo trafić na rekonstrukcje historyczne i inne atrakcje. Trasę łączącą te obiekty wyznaczyliśmy pamiętając o przyjemności jazdy na motocyklu. Zawartość naszej „więcej niż mapy” uzupełniliśmy o przydatne zmotoryzowanym rycerzom informacje. Europejski Szlak Zamków i Pałaców zaprasza na Dolny Śląsk!

Zobacz najciekawsze zamki i pałace na Dolnym Śląsku