Zamek Kliczków – Wielkanocny Tygiel Smaków

W dniach 4-5 kwietnia 2020 roku Fundacja Pro Culture Bono z siedzibą na Zamku w Kliczkowie organizować będzie wydarzenie pt. Wielkanocny Tygiel Smaków czyli Festiwal (nie tylko) kulinarnych tradycji i zwyczajów wielkopostnych i wielkanocnych. Podczas tego weekendu chcemy pokazać odwiedzającym gościom i turystom tradycje i zwyczaje związane z okresem Wielkiego Postu oraz świąt Wielkiej Nocy różnych grup etnicznych zamieszkujących tereny Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej. Szczególnie serdecznie zapraszamy do współpracy Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespoły Ludowe, które chciałyby uświetnić swoją obecnością naszą imprezę.

Przez dwa dni będziemy eksponować piękne palmy wielkanocne, przecudne pisanki oraz kosze wielkanocne. Smakować będziemy sezonowe wypieki- babki, mazury, sękacze i inne słodkości. Dla bardziej wytrawnego podniebienia do skosztowania będą pasztety- tradycyjne mięsne i warzywne- a także regionalne nalewki. Nawiązując do wieloletnich tradycji kulinarnego konkursu Ale Pasztet!, który zwyczajowo odbywał się w listopadzie, zaplanowaliśmy jego przyszłoroczną edycję właśnie w sobotę 4 kwietnia, bo przecież jak pasztet to Wielkanoc. Jak co roku oprócz oceniania konkursowych pasztetów, pierogów i nalewek, przeprowadzimy także konkurs kociołków- a więc dań jednogarnkowych, przygotowywanych w trakcie dnia na zamkowym dziedzińcu przez zgłoszone zespoły.

Oczywiście nie zabraknie wystawców jarmarcznych z szerokim wyborem regionalnych wyrobów tradycyjnego rzemiosła i tym podobnych. W trakcie dnia planujemy także występy zaprzyjaźnionych zespołów ludowych oraz wszystkich tych, którzy zechcą się zaprezentować ze swoim repertuarem. Odbędzie się także wystawa prac plastycznych dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu gminy Osiecznica.