Centennial Hall
Address:
Centennial Hall
Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa
1 Wystawowa Street, 51-618 Wrocław
phone: +48 71 347 51 50, fax +48 71 348 68 51
e-mail: info@halastulecia.pl, www.halastulecia.pl
Centennial Hall
Hala Stulecia (niem. Jahrhunderthalle, ang. Centennial Hall) jest obiektem znajdującym się we Wrocławiu, w dzielnicy Śródmieście, w parku Szczytnickim. Hala została wzniesiona w latach 1911–1913, by zapewnić miejsce do odbywania się wystaw i imprez przemysłowych, kulturalnych czy sportowych i pełni te funkcje do dziś.
Powstała według projektu miejskiego architekta Wrocławia Maxa Berga, który zaproponował wielką halę wystawową o niespotykanej dotąd konstrukcji w stylu ekspresjonistycznym. W momencie powstania Hala stanowiła obiekt wyjątkowy, posiadając żelbetowe przekrycie o największej rozpiętości na świecie. W Hali umieszczono organy specjalnie dla niej zaprojektowane i wykonane przez znaną firmę Sauer (organy o 222 rejestrach i 16706 piszczałkach), wówczas największe na świecie.
W celu spojenia stanowiącej wolno stojący obiekt Hali z otoczeniem, wpisano ją w zaprojektowany przez Hansa Poelziga większy układ budynków wystawowych. Na otaczających ją terenach wybudowano miedzy innymi Pawilon Czterech Kopuł oraz Pergolę. Hala przetrwała II wojnę światową bez poważniejszych strat.
Prowadzona w wyjątkowo szybki tempie budowa Hali Stulecia była szczególnym, wielkim przedsięwzięciem technologicznym, przykładem najwyższej sprawności inżynierskiej i biegłości rzemieślniczej. Zastosowane śmiałe rozwiązania konstrukcyjne i organizacyjne stały się wzorem dla innych tego typu realizacji i były powodem wpisania Hali w 2006 roku na Listę Światowego Dziedzictwa.
Budowla ta jest manifestem nowoczesności w architekturze, rozumianej jako synteza tradycji klasycznych budowli kopułowych z gotycką konstrukcją żebrową. Ekspresja formy nadal budzi zachwyt widzów i głęboki podziw wśród architektów i inżynierów. Obecnie Hala i jej okolice są bardzo licznie odwiedzane przez wrocławian i turystów nie tylko ze względu na samą Halę, ale także na bliskość Pergoli z Fontanną Multimedialną, Ogrodu Japońskiego oraz ZOO.