Zamek Kliczków

Zamek Kliczków
Kliczków 8, 59-724 Osiecznica

+48 757 34 07 00

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków odzyskał współcześnie dawną świetność, dzięki czemu prezentuje się znów wspaniale, jak w czasach, gdy należał do Friedricha II zu Solms-Baruth, goszczącego w swych progach nawet cesarza Wilhelma I.

Zamek wzniósł piastowski książę Bolko I Surowy, fortyfikując granice księstwa świdnicko-jaworskiego. Po raz pierwszy wzmiankowany był już w 1297 r. W 1390 r. stał się własnością Henryka von Rechenberg. Przebudowę zamku w renesansowy zamek rozpoczął zapewne urodzony w 1545 r. Kacper von Rechenberg nazywany średnim – dla odróżnienia od jego ojca i syna, noszących to samo imię. W 1631 r. Hans Wolf baron von Rechenberg sprzedał Kliczków baronowi Wolfowi von Schellendorf. Po wymarciu miejscowej linii tego rodu, zamek stał się własnością barona Hansa Wolfganga von Frankenberg.

W 1747 r. Kliczków kupili Promnitzowie. Owdowiała hrabina von Promnitz wyszła za mąż za hrabiego Jana Christiana zu Solms-Barutz. Jeden z jego potomków przebudował renesansowy dwór. Powstała wówczas m.in. imponująca sala balowa. Obecny kostium zamek otrzymał w czasach hrabiego Fryderyka Hermana Jana Jerzego zu Solms-Baruth I i Antheils. Przebudowa rozpoczęła się w 1881 r. i trwała cztery lata. Powstał obiekt eklektyczny, nawiązujący m.in. do francuskiego i niemieckiego renesansu oraz włoskiego manieryzmu. Ciekawostką jest cmentarz koni, usytuowany w parku zamkowym.

Obecnie w zamku jest hotel dostępny także dla osób niepełnosprawnych. Do ich potrzeb przystosowano część pokoi hotelowych i miejsca na parkingu. Podczas pobytu warto w recepcji zaopatrzyć się w plan, by nie pobłądzić – w zamku jest ponad 400 pomieszczeń.

Pobliski Bolesławiec słynie z ceramiki zdobionej tradycyjną metodą stempelkową. Przedwojenne egzemplarze można obejrzeć w miejscowym muzeum.

Anna Kurek-Perzyńska